Coaching technikák
A coaching folyamat gyakorlatilag egy útkeresés, melynek résztvevője a coach és ügyfele. Hogy a kliensnek mi a legmegfelelőbb út, azt csakis személyisége dönti el. Ezt a jó coach minél előbb felismeri és kezelni tudja. A jó coach tulajdonsága a rugalmasság és a jó emberismeret. Tudja, hogy melyik pillanatban melyik kérdéssel juthatnak előrébb a probléma megoldásához vezető úton. A coaching egyben egy szoros együttműködés is, a két fél egy gondosan és közösen kidolgozott stratégia alapján halad előre.
És mi kell ahhoz, hogy egy coaching folyamat sikeres legyen? Egy jó coach, aki a megfelelő coaching technikákat alkalmazva sikeressé teszi ügyfelét. A leggyakrabban használt módszerek ezek:
- Talán az első és a legfontosabb coaching technika az, hogy a coach ráhangolódjon ügyfelére. Nagyon fontos aktív jelenléte, megfigyelései, visszajelzései. Amellett, hogy hallgatja kliense mondanivalóját, megfigyelései alapján tájékozódik érzelmi állapotáról, belső értékeiről, személyiségjegyeiről.
- Alapvető és nagyon fontos coaching technika a kérdezés. Kérdezni tudni kell. Nem mindegy, mikor, milyen helyzetben milyen kérdést tesz fel.
- Sok esetben egy-egy találkozó kérdőív vagy teszt kitöltésével kezdődik és az sem ritka, ha a coach megkéri a coachee legközelebbi hozzátartozóit, barátait ezek kitöltésére. Előfordulhat, hogy az ügyfelet stressz-teszt vagy önértékelési teszt kitöltésére kérik.
- Nem ritka, hogy a beszélgetés megkezdése előtt a coach felméri kliensének tanulási stílusát. Az első lépések meghatározóak lesznek a későbbiekben.
- A coach segít a belső feszültségek, korlátozó tényezők leküzdésében olyan módon, hogy fokozatosan kiiktatja kliense fejéből a negatív gondolatokat, melyeket pozitív meggyőződésekkel helyettesít.
- Fontos technika még, hogy az ügyfél is tisztában legyen saját érzelmeivel. Gyakran hajlamosak vagyunk például összekeverni az agressziót a félelemmel.
- A meditációs és a relaxációs technikák alkalmazása is előnyös a coaching folyamat során. Segítségükkel oldhatjuk belső feszültségünket, tiszta fejjel hamarabb rátalálunk saját utunkra.
- És milyen technikát alkalmazva lehetünk empatikusabbakk? Hogyan érthetjük meg más nézőpontját? Beleélve magunkat más szerepébe, azaz szerepjátékokkal.